Pracuję w szkole jako pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania. Kilka lat temu uzyskałam tytuł mgr pedagogiki, specjalność edukacja zdrowotna i profilaktyka uzależnień. Czy mam prawo używać tytułu mgr na pieczątce.
Odpowiedź NIPiP:
W odpowiedzi na zapytanie dotyczące możliwości używania tytułu magistra pielęgniarstwa w przypadku ukończenia studiów magisterskich na kierunku pedagogicznym, uprzejmie wyjaśniam.
Zgodnie z normami art. 8 ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2011 Nr 174, poz. 1039 z późn. zm.) osobie posiadającej prawo wykonywania zawodu przysługuje prawo posługiwania się tytułem zawodowym "pielęgniarka" albo "pielęgniarz", "położna" albo "położny".
Pielęgniarka uzyskuje kwalifikacje zawodowe po ukończeniu szkoły pielęgniarskiej. Szkołą pielęgniarską jest szkoła wyższa prowadząca kształcenie na kierunku pielęgniarstwo na poziomie: studiów pierwszego stopnia i studiów drugiego stopnia (art. 52 ww. ustawy). Położna uzyskuje kwalifikacje zawodowe po ukończeniu szkoły położnych. Szkołą położnych jest szkoła wyższa prowadząca kształcenie na kierunku położnictwo na poziomie: studiów pierwszego stopnia i studiów drugiego stopnia (art. 53).
Ponadto w myśl § 2 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 września 2011 r. w sprawie tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów, warunków wydawania oraz niezbędnych elementów dyplomów ukończenia studiów i świadectw ukończenia studiów podyplomowych oraz wzoru suplementu do dyplomu (Dz. U. z 2011, Nr 196, poz. 1167) absolwentom studiów pierwszego stopnia nadaje się tytuł zawodowy licencjat pielęgniarstwa - po uzyskaniu efektów kształcenia określonych dla kwalifikacji pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo. Natomiast absolwentom studiów drugiego stopnia nadaje się tytuł zawodowy magister pielęgniarstwa - po uzyskaniu efektów kształcenia określonych dla kwalifikacji drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo (§ 3 ww. rozporządzenia).
Należy również podkreślić, iż zgodnie z § 10 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. z 2010, Nr 252, poz. 1697 z późn. zm.) dokumentacja indywidualna, jeżeli przepisy rozporządzenia nie stanowią inaczej, zawiera oznaczenie osoby udzielającej świadczeń zdrowotnych oraz kierującej na badanie, konsultację lub leczenie: nazwisko i imię, tytuł zawodowy, uzyskane specjalizacje, numer prawa wykonywania zawodu - w przypadku lekarza, pielęgniarki i położnej, podpis.
Przedmiotowa kwestia była również tematem dyskusji Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, która uregulowała ją w sposób jednoznaczny uchwałą nr 113/VI/2013 z dnia 16 września 2013 r. w sprawie treści pieczątki pielęgniarki lub położnej. Zgodnie z § 1 ww. uchwały pieczątka pielęgniarki lub położnej zawiera następujące dane:
1) imię i nazwisko,
2) tytuł zawodowy:
a) magister pielęgniarstwa lub magister położnictwa,
b) licencjat pielęgniarstwa lub licencjat położnictwa,
c) pielęgniarka dyplomowana lub położna dyplomowana,
d) pielęgniarka lub położna,
3) uzyskane specjalizacje,
4) numer prawa wykonywania zawodu
Posługiwanie się tytułem magistra dotyczącym tytułu zawodowego magistra innego niż pielęgniarstwo kierunku studiów mogłoby wprowadzać w błąd pacjentów, gdyż sugerowałoby, iż osoba taka jest magistrem pielęgniarstwa.
Na pieczątce pielęgniarskiej powinny się więc znaleźć informacje określone w ww. uchwale. Natomiast tytuł magistra na kierunku pedagogika może być uznany w świetle rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002 r. w sprawie uzyskania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2002 r., Nr 173, poz. 1419 z późn. zm.) za posiadanie wykształcenia wyższego w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, uprawniającego do podjęcia kształcenia w celu uzyskania tytułu specjalisty w dziedzinie promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej lub zdrowia publicznego.
Z wyrazami szacunku
Prezes
Naczelnej Rady
Pielęgniarek i Położnych
(-) dr n. med. Grażyna Rogala-Pawelczyk
ZAŁĄCZNIKI:
1.
pobierz-uchwale.doc