"Godność w zdrowiu psychicznym", to temat wiodący tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Hasło to było także tematem konferencji zorganizowanej przez Wojewódzki Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie, Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych Regionu Warmii i Mazur, Olsztyńskie Stowarzyszenie Pomocy Psychicznie i Nerwowo Chorym oraz Departament Zdowia Urzędu Marszałkowskiego.
Godność okazała się zagadnieniem itrygującym i wielowymiarowym, uzależnionym od perspektywy z jakiej ją ukazujemy. Nie ma także jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: czym jest godność? Podjęcie polemiki na ten temat okazało się ciekawym zadaniem dla przedstawicieli zawodów medycznych, reprezentantów kultury i sztuki oraz nauk prawniczych. Godność w zdrowiu psychicznym była przedmiotem wykładu prof. dr hab. n. med. Krystyny De Walden – Gałuszko, Kierownik Katedry Psychiatrii UWM w Olsztynie, a rozważania na ten temat kontynuowała mgr Wioletta Gadecka, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego. Godność człowieka w aspekcie praw pacjenta przedstawiła dr nauk prawnych Agnieszka Kowalska, a za pomocą techniki filmowej godność z perspektywy pacjentów i personelu Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży ukazała mgr Dorota Dziedziula. Wrażliwość artystyczna Ireny Telesz - Burczyk, aktorki teatralnej pozwoliła na oryginalną interpretację i odpowiedź na pytanie: Jak godnie zachować godność ptacując na scenie? W świat malarstwa przeniosła nas doktor w zakresie sztuk pięknych Marta Wasilewska - Frągowska, która podjęła się odpowiedzi na pytanie: jak godność budowana jest poprzez malarstwo?
Zgodnie z tradycją podczas konferencji nagrodzono prace biorące udział w XVIII edycji konkursu plastycznego z narracją literacką : " Po złoty kwiat wśród ciemności świata". Atmosferę spotkania swoim występem uświetnili artyści Teatrzyku Piosenki Satryrycznej Czyści jak łza oraz zespół "Paja brava". Licznie zgromadzonymi uczestnikami konferencji byli przedstawiciele i reprezentanci różnych zawodów i grup społecznych z Olsztyna oraz Regionu Warmii i Mazur.
Promocja zdrowia psychicznego skierowana do szerszych grup sprzyja poprawie społecznego odbioru i pogłębia tolerancję wobec osób z zaburzeniami psychicznymi. Stworzenie wyjątkowego klimatu i zainteresowanie szerszego grona odbiorców tą ciekawą, ale jakże trudną tematyką wymaga oryginalnej koncepcji przekazania wiedzy. Inicjatorem i pomysłodawcą tej koncepcji była mgr Wioletta Gadecka, której pasja zmotywowała do działania liczny Zespół osób, dla których zdrowie psychiczne jest ważnym aspektem. Wyrazy szacunku za wspólną realizację i współprowadzenie konferencji kierujemy także do Pani Przewodniczącej Marii Danielewicz.
Przewodnicząca Komisji
d/s Opieki Psychiatrycznej
Dorota Dziedziula